Şömine Tarzı Rize Kuzinesi

Kuzine sobalar günümüzden oldukça uzun zaman önce de kullanılan materyallerden biridir. Bu tarz ürünleri satın alırken mutlaka bazı teknik özellikleri de göz önünde bulundurmak gerekecektir. Özellikle de şömine tarzı Rize kuzinesi birçok kuzine soba modeline göre daha fonksiyonludurlar. En önemli özellikleri üst tabla kısmında pişirme haznelerinin bulunmasıdır. En üstün bir alt kısmında ise ateş haznesi bulunur. Kömür ya da odun yakarak kuzineyi çalıştırmak mümkündür. Çok fonksiyonlu olan bu ürünler belirli standartlar dahilinde üretilmektedirler. Şömine tarzı Rize kuzinelerinin kaplama bölümleri en az 3 milimetre kalınlığı bulunan kaliteli saclar kullanılarak imal edilmektedirler. Sacların yeterince kalın olması ısının kısa sürede ortamda yayılmasını sağlayan önemli bir faktördür.

Kuzinelerin üst tablası olarak nitelendirilen bölümde ise yani sobanın en üst kısımlarında yer alan ısıtan ve sıcak tutma özelliği bulunan alanda kullanılan malzemelerin kalınlığı ise 5 milimetre civarındadır. Sacın bu denli kalın olması yemek kabı gibi çeşitli malzemelerin güvenle bu kısımlara konulmasına olanak sağlar. Şömineli Rize kuzinelerinin ateş ocağı kısımlarında da ortalama 3 ve 4 milimetreden oluşturulmuş saclar kullanılmıştır. Kullanılan ilave sac sayesinde yanma işlemini çok daha kısa sürede gerçekleştirmek mümkün hale getirilmiştir. Eğer Rize kuzinelerinde kaliteli saclar kullanılmasaydı oda sıcaklığını maksimum seviyede tutmak ve yemek pişirme gibi işlemleri yapmak da ne yazık ki mümkün olmazdı.

Ayrıca yüksek kademeli ve yüksek kalınlıktaki malzemelerin kullanılmasıyla birlikte uzun yıllar boyunca kuzine kullanımı sağlamak mümkün olacaktır. Rize kuzinesinin en alt kısmında geniş bir tepsi haznesi yer alır. Tepsi haznesinin boyutu ortalamadır. Daha büyük tepsilerin sığacağı ürünler isteniyorsa ne tür bir boyut istendiği satıcılara net olarak aktarılmalıdır. Şömineli Rize kuzineleri genellikle odun ateşiyle çalıştırılmaktadırlar. Ancak kömürle çalıştırılan türleri de vardır. Bu tarz ürünler hem ortamı ısıtmak hem de yemek pişirmek gibi eylemler için çok fonksiyoneldirler. Kuzinelerin bulunduğu ortamda ürün yandığı sürece sıcak su bulunur. Son derece kullanışlı ürünlerdir. Bu nedenle de günümüzde şehir ortamındaki evlerde ve iş yerinde de kullanımları sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir