Rize Yapımı Kalın Sac Kuzine Soba

Kuzine soba denildiği zaman akıllara birbirinden farklı model ve tasarımda birçok ürün gelmektedir. Ancak bu tarz malzemelerin en çok öne çıkan özellikleri dış görünümleridir. Kullanıldıkları yaşam alanlarında son derece dekoratif bir görüntü yaratabilirler. Bunun için tercih edilen kuzine sobanın renk ve modeline dikkat edilmesi şarttır. Özellikle de Rize yapı kalın sac kuzine sobalar, renk bakımından çok çeşitlilik göstermektedirler. Renklerin çok fazla çeşitli olması insanların seçim yaparken zorlanmalarına neden olabilir. Uzun süreli kullanılacak dekoratif bir ürün satın alınmak isteniyorsa olabildiğince sade renk tonlarından imal edilmiş ürünleri tercih etmeye özen göstermek şarttır. Öyle ki Rize yapı kalın sac kuzine soba modelleri kahverengi, yeşil, siyah gibi renk tonlarında olabileceği gibi sade tasarımlarda da üretilebilmektedirler.

Hem gerçek bir kuzine hem de dekoratif bir ürün satın alınmak isteniyorsa mutlaka Rize yapı kalın sac kuzine modellerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu tarz ürünler görsel bakımdan da çok büyük bir uyum yakalama özelliğine sahiptirler. Kuzineler bilindiği gibi odun Rize kuzinesi ve de kömür Rize kuzinesi olmak üzere 2’ye ayrılmaktadırlar. Kömür kuzine sobalarda 40’lık, 45’lik ve 50’lik olmak üzere üç farklı çeşitte üretilirler. Fakat kömür kuzine olarak satılan modellerde odun yakılamayacağı anlamına gelmez. Hem odun hem de kömür yakmak mümkündür. Bu tarz ürünlerin iç kısmında oldukça kalın dökümden imal edilmiş ızgaralar bulunur.

Odun kuzine sobaları da tıpkı kömür kuzine sobalarında olduğu gibi 40, 45 ve 50’lik olmak 3 farklı çeşitte üretilmektedirler. Ancak bu tarz ürünlerde kömür yakmak mümkün değildir. Odun kuzinelerinin ateşlik kısmı 4 milimetrelik kalın saclarla çevrilmiştir. Fırın ve gövde kısmında kullanılan sac kalınlığı ise ortalama olarak 2 milimetredir. Üst tabla kısmında 4 milimetrelik kalın tabakalar, soba borusunun çıkış kısmında ise 13 santimetrelik ürün kullanımı yapılır. Rize yapı kalın sac kuzine soba günümüzde sadece Karadeniz bölgesinde değil, hemen her bölgede aktif olarak kullanılan ürünlerden olmuştur. El yapımı kuzine soba modelleri daha sağlam olmakla birlikte, büyük bir kitle tarafından da daha çok tercih edilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir