Karadeniz Kuzine Soba Çeşitleri

Kuzine sobalar genellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yoğun olarak kullanılan ürünlerden biri olsalar da üretimlerinin büyük bir kısmı Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilmektedir. Öyle ki bu tarz bir ürüne ihtiyaç duyuluyorsa satın alma aşamasında bazı kriterlere de dikkat etmek gerekecektir. İyi bir kuzine soba doğru malzemeler kullanılarak imal edilmişlerdir. Kalitelidirler ve uzun yıllar boyunca kullanılırlar. Kuzine sobalar bilindiği gibi özelliklerine göre kendi içerisinde birçok türe ayrılmaktadırlar. Özellikle de amaca yönelik olarak ısıtma ve pişirme haznesinin ne denli büyük ya da ideal boyda olduğunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Genellikle standart boyda tepsi alan kuzineler daha çok tercih edilmekte. Karadeniz bölgesinde üretilen kuzine soba çeşitleri ise şu şekildedir;

Camlı Rize Kuzinesi
Camlı Rize kuzinesi son derece sağlam ve kaliteli ürünler arasında yer almaktadırlar. Bu ürün kullanılan sac açısından diğerlerinden belirgin bir şekilde ayrılmaktadır. Dış gövde kısmı son derece kalındır. Üst tavla olması gerektiğinden daha güvenli ve de sağlamdır. Ateş ocağı kalındığı da olması gereken boyutlara indirgenmiştir. Camlı Rize kuzinelerinin üst tablasında yiyecekleri sıcak tutmak ve de ısıyı daha kolay yaymak için en az 5 milimetre kalınlık vardır. Üst tablanın 3 milimetreden az olmaması kuzinenin uzun yıllar boyunca kullanılmasını sağlayacak önemli bir faktördür. Bu nedenle herhangi bir kuzine almadan önce mutlaka üst tablanın koşullarına dikkat etmelisiniz.

Şömine Tarzı Rize Kuzineleri
Şömine tarzı Rize kuzineleri özellikle de lüks evlerde oturanların tercihleri arasında yer almaktadır. Ancak bu tarz ürünleri hemen her yerde kullanmak mümkündür. Çünkü boyutları ve çok fonksiyonlu olmaları nedeniyle her ortama kolayca uydurulmaktadırlar. Şömine tarzı Rize kuzinesi almak isteyenler mutlaka saç kalınlığına ve fırın haznesinin ne denli geniş ve de kullanışlı olduğuna dikkat etmelidir.

Trabzon Kuzinesi
Trabzon kuzinesi de yine camlı ve şömineli Rize kuzinesi gibi kaliteli ve kalın sac malzemeler kullanılarak üretilmiş ürünlerdir. Fırın hazneleri en büyük boydaki tepsileri alacak kadar geniştir. İsteyenler daha küçük modelleri de satın alabilmektedirler. Ürünlerin boyutlarına göre fiyatlar da farklılık olma durumu da olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir