Her Eve Bir Kuzine Soba

Günümüzden bir hayli uzun zaman önce insanlar yemeklerini ateşin üzerinde pişirirlerdi. Özellikle de Roma dönemindeki zenginler ısıtılmış tuğlalar üzerinde birçok farklı yemeği yaparlar ve büyük bir kitlenin beğenisine sunarlardı. 17. yüzyıla gelindiğinde ise sobanın icat edilmesiyle birlikte, pişirme tekniklerinde de bazı değişiklikler söz oldu. Pennsylvania eyaletinin bazı yörelerinde kuzinenin keşfedilmesi yemek pişirme eyleminin daha kolay bir hal almasını sağlayarak, insan yaşamında da kolaylaştırıcı bir etki yaratmıştır. Eskiler de çok iyi bilir ki kuzine sözlük anlamı ile soba demektir. Kuzineler hem ısınma amacıyla hem de üzerindeki bir bölgede yemek pişirmek amacıyla kullanılmaktadırlar. Bu tür ürünler kovalı, modern ve antika olmak üzere 3 farklı türe ayrılır.

Ülkemizde kuzine sobaların en çok kullanıldığı bölge ise İç Anadolu Bölgesi’dir. Teknolojik imkanların gelişmesine paralel olarak kuzinelere fırın bölümü de eklenmiş, bu da çok büyük bir kitlenin ilgisini çekmesini sağlamıştır. Öyle ki bu ürünlerin çok fonksiyonlu olmaları, birçok avantajı da beraberinde getirmiştir. Her şeyden önce zamandan tasarruf edilmesine olanak sağlamaktadırlar. Kuzine sobalar ısınmak, üzerinde su ısıtmak, yemek yapmak ve fırın bölgesinde de hamur işi pişirmek gibi işlevlere sahiptirler. Kuzinelerin bulunduğu evlerde doğalgaz ve elektrik tüketimi açısından da tasarruf sağlanır. Soba içerisinde ateşin yakılmasıyla birlikte ortam sıcaklığında kısa sürede yükseliş gözlemlenmektedir. Elde edilen ısı ortamın nemini kurutmaz. Bu da ağız ve boğazlarda kuruma ve tahriş gibi problemlerin yaşanmasına engel olan olumlu bir faktördür.

Kuzinelerin bir diğer avantajı da fırın olarak kullanılmalarıdır. İçerisinde börek ve kek pişirmek mümkündür. Normal fırına göre kuzine sobalarda pişirilen gıdalar daha lezzetli olmaktadır. Bir bakımdan da fırının harcamış olduğu elektrikten de tasarruf sağlanacaktır. Bilindiği gibi kuzine sobalar çok çabuk yanabilirler. Kuruldukları mekânda ısıyı yayma işlevini de üstlenirler. Odun ateşinde yapılması gereken birçok yemeği kuzinelerde yapabilirsiniz. Sınırsız faydası olan bu ürünü internet üzerinden satın almak mümkündür. Fakat imkân var ise Rize Bölgesi’nden satın alımları gerçekleştirmek daha avantajlı olacaktır. Çünkü burada üretilen kuzineler en üst düzeyde performans sunmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir